Kainuun ammatilliset opettajat ry


Kainuun ammatilliset opettajat ry:n jäsenet ovat pääsääntöisesti Kainuussa ja Koillismaalla työskenteleviä ammatillisia opettajia.

Opettajat työskentelevät ammatillisella toisella asteella ja korkea asteella sekä ammatillisessa lisä- ja aikuiskoulutuksessa. KAO:n jäsenmäärä on noin 150 jäsentä.

Kainuun ammatilliset opettajat ry on Ammatilliset opettajat Yrkeslärarna AO ry:n jäsenyhdistys.

Hallitus tiedottaa

Talouden sopeuttamisohjelma

Koulutuskonserni selvitystyö herätti vilkasta keskustelua ja hallitus valitsi työryhmän (Kaisu Soukkala-Hekkala, Arja Virkkunen, Helena Kahl, Leena Lerssi ja Minna Keränen), jolla on valtuudet antaa lausuntoja.


Kao ry:n puheenjohtaja Arja Virkkunen ja luottamusmies Minna Keränen ovat käyneet keskustelemassa koulutuskonserni tilanteesta Anu Kuosmasen kanssa. Keskustelu on ollut hyvänhenkinen ja rakentava.

Karttakepin upotus-illanvietto

20.5.2022 järjestetään perinteinen Karttakepin upotus-illanvietto. Rantahovi, Vuokatti.
Lähtö klo 17.00 Kao:n koululta (kuljetus linja-autolla)
Ruokailu 18.00
Sauna klo 19.00 lähtien
Paluukyyti Kajaaniin klo 22.00
Ilmoittautumiset 12.5.2022 mennessä.

Jäsenkyselyn tulokset ja järjestöillan palaute

Käytiin yhteisesti saatu palaute läpi. Vastauksia kyselyyn tuli 40/135. Kyselystä saatiin hyvää palautetta sekä kehitettäviä asioita. Jäsenistö haluaa enemmän tietoa, miten hallituksessa toimitaan. Jokaisesta kokouksesta nostamme esiin vähintään kaksi hallituksessa käsiteltyä asiaa. Tulevaa toimintaa hallitus suunnittelee seuraavassa kokouksessa kesäkuussa.


Hallitus

Puheenjohtaja Arja Virkkunen

arja.virkkunen@kao.fi

Sihteeri, tiedottaja Merja Kela

merja.kela@kao.fi

Anu Kemppainen varaluottamusmies

anu.kemppainen@kao.fi

Leena Lerssi

leena.lerssi@kamk.fi

Kaisu Suokkala-Hekkala

kaisu.soukkala-hekkala@kajaani.fi

Timo Määttä

timo.maatta@kao.fi

Helena Kahl varapuheenjohtaja

helena.kahl@kao.fi

Ilkka Jylhänkangas

ilkka.jylhankangas@vuokattisportacademy.fi

Varajäsenet

Heli Ylitalo talaudenhoitaja

heli.ylitalo@kao.fi

Eila Väisänen

eila.vaisanen@kao.fi

Veikko Korhonen

veikko.korhonen@kao.fi

Anu Kemppainen

anu.kemppainen@kao.fi

Jukka Lämsä

jukka.lamsa@kao.fi

Tuulikki Palo-oja

tuulikki.palo-oja@kao.fi

Arto Schroderus

arto.schroderus@kao.fi

Kaija Karikunnas

kaija.karikunnas@kao.fi

Luottamusmiehet

Luottamusmies

Sähköposti

GSM

Minna Keränen, Kainuun ammattiopisto, Kajaani

minna.keranen@kao.fi

044 7970764

Varaluottamusmies

Anu Kemppainen, Kainuun ammattiopisto, Kajaani

anu.kemppainen@kao.fi

044 797 4630

Työsuojelu

Työsuojeluvaltuutettu

Sähköposti

Osoite

Kaisu Soukkala-Hekkala

kaisu.soukkala-hekkala@kajaani.fi

Pohjolankatu 25 D 27 87100 Kajaani

"Tehokas työsuojelu on järjestelmällistä ja perustuu työpaikan vaarojen arviointiin ja yhteistyössä tehtyihin suunnitelmiin. Kun työsuojelu on osa jokapäiväistä työntekoa, on työpaikalla helppo luoda yhteisiä työsuojelukäytäntöjä ja toimintatapoja."
"Pidetään yhteyttä, työ sujuu, voidaan hyvin!"

Tapahtumat

Tapahtuma

Aika

Paikka

Karttakepin upotus-illanvietto

20.5.2022 klo 17

Rantahovi, Vuokatti

Linkkejä

Anna palautetta yhdistyksen toiminnasta